fallback

Меркел: Нужна е структура, която да запази Украйна като транзитьор на руския газ

Германският канцлер обеща подкрепа за еврокомисаря Марош Шефчович в усилията му да реши казуса с транзита на руския газ за Европа

11:45 | 03.05.18 г. 26

Нуждаем се от здрави, трайни и устойчиви структури, които да запазят Украйна като транзитна държава за Европа на руския природен газ, коментира германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция в Берлин. Вчера тя разговаря със словашкия си колега Петер Пелегрини.

Тема на разговорите е бил и "Северен поток" 2, става ясно от изявлението на Меркел, цитирано от пресцентъра на германското правителство.

Словакия ще бъде една от страните, засегнати от плановете за прекратяването на транзита на руски газ през Украйна. Москва има намерение да спре или намали до минимум преноса на суровина от 2021 година и да пренасочи количествата през "Северен поток" 2 и "Турски поток".

В своя коментар германският канцлер отбелязва, че Словакия в момента е сред основните доставчици на газ за Украйна чрез изградените преди години интерконекторни връзки и голяма принос за енергийната стабилност на страната.

Меркел е категорична, че комисарят по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович, който води преговорите за транзита на газ през Украйна и реализацията на новите руски газови планове, ще получи нейната пълна подкрепа.

"Северен поток" 2, чийто най-голям лобист в ЕС е Германия, предвижда изграждането на още две тръби по дъното на Балтийско море. По този начин руският природен газ заобикаля не само Украйна, но и Полша и други източноевропейски държави. Само Киев изчислява загубите за икономиката си от липсата на транзитни такси в размер на около 3 млрд. долара годишно.

Другият път на газа - в южно направление, е "Турски поток", за който "Газпром" съобщи, че първата тръба е успешно положена. Предстои работата на сушата, както и финализирането на дейностите около втората тръба по дъното на Черно море. Именно през втората тръба Русия планира да доставя газ за Европа, но все още няма ясно решение за трасето. Възможностите са България или Гърция.

В своите коментари след срещата с Пелегрини Меркел коментира още и различията по отношение на миграцията, които имат Германия и Словакия. Германският канцлер обаче е убедена, че Братислава е проевропейски настроена и страната интензивно участва при решаването на въпросите за защитата на европейските граници.

От своя страна Петер Пелегрини коментира, че едно от свързващите звена между Германия и Словакия е автомобилната индустрия и много германски фирми са представени в родната му страна. Той посочи още, че едно от предизвикателствата пред двете държави ще бъде цифровизацията, изкуственият интелект и автономните автомобили. Тези въпроси ще бъдат дискутирани на ниво Европейски съвет, тоест от лидерите на общността, през следващите месеци, коментира още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:51 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още